piątek, 14 listopada 2014

Krakowski Street Art

Ostatnio dużo myślałam o mojej egzystencji w przestrzeni miejskiej, co spowodowało, że mocniej zainteresowałam się tematem street artu w Polsce. Oprócz Katowic, Łodzi i Gdańska prym wśród miast wiedzie także Kraków.

Poniżej zaprezentowałam Wam te murale, z którymi spotykam się na co dzień w Krakowie i zostały wykonane przez Polaków.

Oczywiście zaprezentowałam tylko te, które osobiście mi się spodobały, więc wybaczcie, że nie ma wszystkich...

1) Justyna Posiecz - Polkowska - Galeria Krakowska

To jeden z największych murali w Europie – zwycięzca konkursu Mall Wall Art w 2013 roku. Jego autorka Justyna Posiecz-Polkowska jest związana z Gdańską Szkołą Muralu – niezależną platformą, której celem jest tworzenie sztuki zaangażowanej społecznie i politycznie, odpowiadającej na aktualne wydarzenia. Justyna Posiecz-Polkowska czerpie inspiracje ze sztuki polskiej, odważnie ją przekształcając. Na ścianie Galerii Krakowskiej stworzyła projekt przywołujący płaskorzeźby Jana Szczepkowskiego, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy pierwszej połowy XX w.

2) M - city (Mariusz Waras) - Krupnicza 26 - mural M-city 658


Na bocznej ścianie Domu Józefa Mehoffera (ul. Krupnicza 26) M-city stworzył alegoryczny malunek przedstawiający Kraków jako miasto-parowiec, dryfujące po wodach gigantycznego akwarium. Mariusz "M-City" Waras jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym polskim artystą street artu, którego prace można oglądać m.in. w Berlinie, Paryżu, Dżakarcie, Sao Paulo, Nowym Jorku i Londynie. Mural "M-city 658" powstał w ramach Festiwalu ArtBoom.
3) Koczenasz - róg Straszewskiego i Piłsudskiego - mural Barcelona

Bartolomeo Koczenasz zrealizował mural "Barcelona" tam, gdzie jeszcze do niedawna stał budynek ze znanym barem Barcelona, miejscem spotkań krakowskich artystów i intelektualistów (róg ulic Straszewskiego i Piłsudskiego). Artysta zainspirowany historią lokalu i wierszem poety Adama Ziemianina stworzył malowidło składające się z tekstu i wielkoformatowej fotografii nieistniejącego już budynku. Praca powstała w ramach Festiwalu ArtBoom.

4) Nawer i Konstfur - róg Kupa i Nowej Mural u zbiegu ulic Kupa i Nowej to wspólna praca czołowego twórcy street artu Nawera i częstochowskiego duetu Monstfur. Łączy dwa style – "graffuturyzm" tego pierwszego, oparty na utrzymanych w kontrastowych barwach geometrycznych liniach oraz szablonowe, monochromatyczne wrzuty Monstfura, nawiązujące do motywu rozpadu.

5) Nawer i Sepe - Zabłocie 23 - Babilon Fabric
Przepiękny Mural powstały na budynku Klubu Fabryka jest chyba najmłodszym dziełem krakowskiego artysty i jego warszawskiego kolegi.


6) Kamil Kuźko - Exit - Dworzec Kraków GłównyNiestety, o tym dziele nic mi nie wiadomo :(


7) Justyna Lubińska - Czarnowiejska 50BMural, który był wygraną w konkursie organiozwanym przez AGH


8) Filip Kuźniarz - Józefińska 24 - mural Pomyśl: literatura!Najnowszy mural autorstwa młodego artysty i ilustratora nawiązuje do twórczości Stanisława Lema – jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich pisarzy związanych z Krakowem. Zbudowany jest wokół cytatu zaczerpniętego z Dialogówwydanych przez Wydawnictwo Literackie w 1957 roku i wznowionych w roku 1984. 

Zainteresowanym polecam także jeden z odcinków Bojtoku:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz