środa, 16 września 2015

Zatrzymaj ten hejt - Stop Mowie Nienawiści


Ile razy zdarzyło Ci się przeczytać komentarz lub post otwarcie oczerniający, zakłamany, oskarżający, krzywdzący, hejtujący kogokolwiek? Ile razy udostępniłeś, polubiłeś takie działanie? Ile razy sam się tak zachowałeś? Nawet jeśli nie czujesz się winny, przeczytaj ten post. Zobacz, jak możesz pomóc sobie i milionom innych osób. Przerywam milczenie i przyłączam się do akcji #StopMowieNienawiściO CO CHODZI?

Jeśli obserwujesz świat dookoła siebie, nie chodzisz po ulicach ze wzrokiem wbitym w ziemię i słuchawkami w uszach (czego nie popieram, zwłaszcza jednocześnie) to z pewnością zauważyłeś wszechobecną falę hejtu. Hejt (z ang. hate - nienawidzić) to kierowana, najczęściej ku danej osobie lub grupie jawna nienawiść, agresja słowna, cielesna. Spotykają się z nim zarówno osoby znane i popularne, osoby publiczne (dziennikarze, politycy, muzycy, aktorzy, blogerzy, youtuberzy, celebryci) jak i zwykli ludzie, osoby niemedialne, anonimowe dla większości społeczeństwa.

CO Z WOLNOŚCIĄ SŁOWA?

Każde zachowanie ma swoje granice. Konstruktywna, uargumentowana krytyka, przedstawiająca co się komu podoba, a co nie, przekazująca czyjś gust, punkt widzenia, niegodząca w osobę, godność, szacunek jest dobra. Ale wyzywanie kogokolwiek od złodziei, suk, ku*w, idiotów, debili nigdy nie powinno mieć miejsca. Wszyscy jesteśmy z tej samej gliny i każdemu z nas należy się szacunek. 

Jakim prawem piętnujesz kogoś, kto nie uczynił ci żadnej krzywdy? Jakim prawem ty, taki sam człowiek jak on, chcesz zabrać mu prawo do życia, istnienia, funkcjonowania? Tylko dlatego, że ma inne poglądy niż ty, inną orientację seksualną, kolor skóry, zawód, zarobki, miejsce zamieszkania, pracę, rodzinę, włosy, oczy, usta, nos, ciało, dom?

I nie mów mi, że nienawidzisz dla jaj, zabawy, sławy, poklasu, lajków, hajpu, Bóg wie czego jeszcze. Czy podszedłbyś do kogoś na ulicy, dał mu w twarz i powiedział, że to tylko żart?! Co się stało, to się stało. I słowa i czyny mówią same za siebie i ranią jak nóż.
Przecież nikt nie chce dostać w mordę. Więc nie dawaj w mordę.

Jeśli dalej nie wiesz o czym mówię (ja i inni, którzy poparli akcję) zobacz film Krzysztofa Gonciarza. Gonciu od lat przygląda się ludziom w internecie i na świecie (TheUwagaPies, Zapytaj Beczkę, blog, vlog), bardzo cenię sobie jego profesjonalizm i luz, humor, podróże, jak i poważne spostrzeżenia. Ten temat udało mu się uchwycić w idealny sposób.


JAK DOŁĄCZYĆ DO AKCJI?

Bardzo prosto. Możesz udostępnić film Krzysia. Możesz opublikować film, grafikę akcji lub stronę http://stopmowienienawisci.pl/, na której znajdziesz również spot promujący akcję, jak i informacje na temat języka i wolności w sieci, a także wypowiedzi innych osób.

Zwróć uwagę na strony czy grupy promujące nienawiść; komentarze, kierowane pod twoim adresem lub innych. Większość z nich możesz zgłosić administatorom witryn. Nie bój się także powiadomić Policję.

Podaj dalej i mów Stop Mowie Nienawiści,

Paulina.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz